بررسی اثر عصاره جلبک قهوه ای سارگازوم الیگوسیستوم (Sargassum oligocystom)بر روی مهار سلول های سرطانی BLL و K562در شرایط Invitro

احمد زاده, ساره and زندی, کتایون and تاج بخش, سعید (2009) بررسی اثر عصاره جلبک قهوه ای سارگازوم الیگوسیستوم (Sargassum oligocystom)بر روی مهار سلول های سرطانی BLL و K562در شرایط Invitro. ["eprint_fieldopt_thesis_type_phd" not defined] thesis, دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني.

[img] Text
ahmadzadeh.sareh1.docx

Download (763kB)
Official URL: http://Dlib.bpums.ac.ir

Abstract

از جمله معضلات شایع در دنیای پزشکی مسئله مقاومت سلول های سرطانی در برابر داروهای ضد تومور بوده است لذا پیدا کردن ترکیبات ضد سرطانی جدید با کمترین اثرات جانبی امری لازم و ضروری به نظر می رسد ، در همین راستا تا کنون پژوهش های متعددی بر روی انواع جلبک های دریایی در نقاط مختلف جهان انجام شده است .این مطالعه به منظور بررسی اثر آنتی توموری عصاره حاصل از جلبک قهوه ای سارگازوم الیگوسیستوم بومی خلیج فارس بر رشد وتکثیر لاین های سلولی سرطانی K562 وBLL طراحی شده است . این مطالعه به صورت In vitro studyانجام شده است و در آن عصاره محلول در آب سرد فیلتر شده از جلبک تهیه شد و اثرات آنتی توموری جلبک به دو روش MTT Assayو رنگ آمیزی تریپان بلو مورد مطالعه قرار گرفت . نتایج حاصل از این مطالعه دلالت بر این دارد که حداکثر اثرات مهاری رشد بر روی سلول های BLL در غلظت 645-610 میکروگرم بر میکرولیتر از عصاره جلبک براورد می شود و حداکثر این اثر بر روی سلول های سرطانی K562در غلظت 420میکروگرم بر میکرولیتر از عصاره محلول در آب سرد جلبک تخمین زده می شود . این نتایج نشان می دهد که عصاره جلبک قهوهای سارگازوم الیگوسیستوم دارای اثرات ضد توموری قابل توجهی بر علیه لاین سلولی K562و خصوصاَBLLاست و اشاره به این امر دارد که می تواند کاندید مناسبی جهت بررسی های بعدی و در نتیجه طراحی داروهائی با منشاء طبیعی ضد سرطانی باشد . واژگان کلیدی: اثر ضد سرطانی ،جلبک سارگازوم الیگوسیستوم ،لاین سلولی BLL،لاین سلولیK562،عصاره محلول در آب سرد .

Item Type: Thesis (["eprint_fieldopt_thesis_type_phd" not defined])
Subjects: R Medicine > R Medicine (General)
Divisions: Faculty of Medicin
Depositing User: سیده سمیه موسوی نژاد
Date Deposited: 16 Aug 2014 19:13
Last Modified: 16 Aug 2014 19:13
URI: http://eprints.bpums.ac.ir/id/eprint/324

Actions (login required)

View Item View Item