بررسی سطح سواد سلامت و میزان خوانایی منابع آموزشی در دسترس بیماران دیابتی مراجعه‌کننده به مراکز بهداشتی درمانی شهر شیراز

احمدزاده, خدیجه and خسروی, عبدالرسول and ارسطوپور, شعله and طهماسبی, رحیم (2013) بررسی سطح سواد سلامت و میزان خوانایی منابع آموزشی در دسترس بیماران دیابتی مراجعه‌کننده به مراکز بهداشتی درمانی شهر شیراز. Other thesis, دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بوشهر.

[img]
Preview
Text
1-15ahmadzadeh.pdf

Download (401kB) | Preview
Official URL: http://dlib.bpums.ac.ir/

Abstract

هدف: سواد سلامت، ظرفیت افراد برای کسب، پردازش و درک اطلاعات و خدمات بهداشتی پایه مورد نیاز برای تصمیم‌گیری‌های مناسب بهداشتی تعریف شده است. افراد با سواد سلامت پایین اطلاعات نوشتاری و گفتاری ارائه شده توسط متخصصان حرفه سلامت را درک نمی‌کنند، به دستورات دارویی به درستی عمل نمی‌کنند و در نتیجه وضعیت سلامت ضعیف‌تر، بیماری‌های مزمن و هزینه‌های درمان بیشتری را متحمل می‌شوند. یکی از عوامل مؤثر در بالا بردن سطح سواد سلامت، منابع آموزش به بیمار است. این منابع افراد را در انجام رفتارهای بهداشتی و خودمراقبتی یاری می‌دهند و زمانی اثربخش هستند که برای بیماران قابل درک باشد. از این رو، پژوهش حاضر با هدف ارزیابی هم‌زمان سطح سواد سلامت بیماران دیابتی مراجعه‌کننده به مراکز بهداشتی‌درمانی شهر شیراز و خوانایی منابع آموزشی در دسترس این بیماران انجام شده است. روش شناسی: پژوهش حاضر از نوع پیمایشی با رویکرد توصیفی است که به توصیف سطح سواد سلامت 400 بیمار دیابتی مراجعه‌کننده به مراکز بهداشتی‌درمانی شهر شیراز که از طریق نمونه‌گیری در دسترس انتخاب شدند، می‌پردازد. اطلاعات این بخش با استفاده از آزمون سواد سلامت عملکردی بزرگسالان به دست آمد. برای ارزیابی خوانایی از روش تحلیل محتوا استفاده شد و خوانایی 22 منبع آموزش به بیمار که بیماران شرکت‌کننده در پژوهش، مطالعه کرده بودند ارزیابی شد. برای ارزیابی خوانایی از شاخص فلش‌دیانی استفاده شد. داده‌ها با استفاده از نرم افزار SPSS20 و آزمون‌های آماری تی‌مستقل، همبستگی پیرسون و تحلیل واریانس یک‌طرفه، در سطح معنی‌داری 05/0 تجزیه و تحلیل شد. یافته‌ها: یافته‌های پژوهش نشان داد که سواد سلامت بیماران دیابتی مراجعه‌کننده به مراکز بهداشتی‌درمانی شهر شیراز با میانگین 1/66 در سطح مرزی قرار دارد. خوانایی منابع نیز نشان داد که متوسط خوانایی منابع در دسترس این بیماران 40 است. این سطح از خوانایی نشان‌دهنده این است که این منابع برای افرادی دارای تحصیلات سال‌های اول و دوم دانشگاه متناسب است. نتیجه: به طور کلی یافته‌های این پژوهش نشان داد که بیشتر بیماران دیابتی مراجعه‌کننده به مراکز بهداشتی‌درمانی شهر شیراز از سطح سواد سلامت کافی برخوردار نیستند و منابع آموزشی که در اختیار این بیماران قرار داده می‌شود، نیز متناسب با درک بیماران نیست. بیماران با این سطح سواد قادر به درک متونی که پایین‌تر از سطح دوره راهنمایی نوشته شده است، هستند. این نتیجه ضرورت توجه به سواد سلامت را نشان می دهد. با تهیه و تدوین منابع آموزشی ساده و قابل فهم منابع برای این بیماران می‌توان گامی جدی در ارتقای سواد سلامت و کاهش اثرات زیان‌بار سواد سلامت پایین برداشت.

Item Type: Thesis (Other)
Uncontrolled Keywords: کلیدواژه ها: بیماران دیابتی، خوانایی،سواد سلامت، منابع آموزش به بیمار
Subjects: R Medicine > R Medicine (General)
Z Bibliography. Library Science. Information Resources > ZA Information resources
Divisions: Faculty of Paramedics
Depositing User: محسن زارعی
Date Deposited: 17 Aug 2014 03:46
Last Modified: 17 Aug 2014 07:40
URI: http://eprints.bpums.ac.ir/id/eprint/356

Actions (login required)

View Item View Item