بررسی تغییرات فشار داخل چشم قبل و بعد از عمل جراحی کاتاراکت به روش فیکوامولسیفیکاسیون در بیماران مراجعه کننده به درمانگاه حضرت ابوالفضل سال 91

گرگین, ابوالفضل and کاظمی زنجانی, لیلا and معتمد, نیلوفر (2013) بررسی تغییرات فشار داخل چشم قبل و بعد از عمل جراحی کاتاراکت به روش فیکوامولسیفیکاسیون در بیماران مراجعه کننده به درمانگاه حضرت ابوالفضل سال 91. Other thesis, دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بوشهر.

[img]
Preview
Text
1-15gorgin.pdf

Download (345kB) | Preview
Official URL: http://dlib.bpums.ac.ir

Abstract

هدف اصلی درمان گلوکوم پایین آوردن فشار داخل چشمی است. جراحی های سنتی گلوکوم مانند ترابکولکتومی و تیوب شانت عوارض زیادی دارند. بیماران با گلوکومای متوسط تا پیشرفته که به طور همزمان کاتاراکت نیز دارند بایدبا یک روش ترکیبی یا انجام عمل جراحی ترابکولکتومی و سپس عمل جراحی کاتاراکت چند ماه بعد از آن عمل شوند. برخی از مطالعات نشان می دهند که فشار داخل چشمی بعد از عمل جراحی کاتاراکت کاهش می یابد لذا ما در این مطالعه برآنیم تا به بررسی تغییرات فشار داخل چشم قبل و بعد از عمل جراحی کاتاراکت به روش فیکو در بیماران مراجعه کننده به درمانگاه حضرت ابوالفضل در سال 91 بپردازیم. با توجه به اینکه جراحی کاتاراکت بسیار شایع می باشد و عملی موفقیت آمیز است در صورت موثر بودن در کاهش فشار داخل چشم می تواند رویکرد جراحان در درمان همزمان کاتاراکت و گلوکوم را تغییر دهد. مواد و روش ها: در یک مطالعه تحلیلی که به روش مقطعی بر روی 100 بیمار مبتلا به بیماری کاتاراکت مراجعه کننده به درمانگاه ابوالفضل که اندیکاسیون جراحی کاتاراکت را داشتند انجام گرفت. فشار داخل چشم با دستگاه تونومتر گلدمن قبل از عمل اندازه گیری، سپس جراحی کاتاراکت به روش فیکو انجام شد و یک هفته، یک ماه و شش ماه بعد از عمل فشار داخل چشم مجددا اندازه گیری و تفاوت فشار متوسط قبل و بعد از عمل مورد بررسی قرار گرفت. اندازه گیری فشار داخل چشم و جراحی توسط یک پزشک (دکتر لیلا کاظمی زنجانی) انجام شد. نتايج: 100 بیمار شامل 50 نفر مرد و 50 نفر زن با میانگین سنی 19/53 وارد مطالعه شد. فشار داخل چشم یک هفته بعد از عمل به میزان 78/. (P value=.001)، یک ماه بعد از عمل به میزان 93/1 (P value=.000) و شش ماه بعد از عمل به میزان 31/2 (P value=.000)کاهش یافت. تفاوت معناداری در تغییر فشار بعد از جراحی به تفکیک سن و جنس وجود نداشت. نتيجه گيري: جراحی کاتاراکت به روش فیکوامولسیفکاسیون باعث کاهش فشار داخل چشم می شود و می تواند رویکرد جراحان در درمان همزمان کاتاراکت و گلوکوم را تغییر دهد.

Item Type: Thesis (Other)
Uncontrolled Keywords: کاتاراکت، جراحی، فیکوامولسیفیکاسیون، گلوکوم، فشار داخل چشم
Subjects: WW Ophthalmology
Divisions: Faculty of Medicin
Depositing User: محسن زارعی
Date Deposited: 17 Aug 2014 03:54
Last Modified: 19 Jun 2017 07:00
URI: http://eprints.bpums.ac.ir/id/eprint/372

Actions (login required)

View Item View Item