بررسی اثر شاخص توده بدنی بر روی تنگی کانال نخاعی و اسپوندیلولیستزیس در بیماران مراجعه کننده به بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر سال 92-1391

سینایی, محسن and نعمتی, رضا and دادگر, سید نادر and میرزایی, کامران (2013) بررسی اثر شاخص توده بدنی بر روی تنگی کانال نخاعی و اسپوندیلولیستزیس در بیماران مراجعه کننده به بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر سال 92-1391. Other thesis, دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بوشهر.

[img] Text
sinaei.m1.docx

Download (191kB)
Official URL: http://dlib.bpums.ac.ir

Abstract

مقدمه: نظر به شیوع بالای چاقی و اضافه وزن در سال های اخیر و با توجه به این که تاکنون مطالعات زیادی جهت تعیین اثر شاخص توده بدنی بر روی تنگی کانال نخاعی و اسپوندیلولیستزیس صورت نگرفته بر آنیم تا با بررسی اثر شاخص توده بدنی بر روی تنگی کانال نخاعی و اسپوندیلولیستزیس در بیماران مراجعه کننده به بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر قدمی در کاهش درد و رنج بیماران برداشته باشیم. مواد و روش ها: در یک مطالعه تحلیلی که به روش مقطعی بر روی پرونده های بیماران بستری در سال 1392 با تشخیص تنگی کانال نخاعی و اسپوندیلولیستزیس صورت خواهد گرفت، پس از کسب اطلاعات دموگرافیک، قد، وزن، دور کمر و دور باسن استخراج شده و ارتباط موارد یاد شده با تنگی کانال نخاعی و اسپوندیلولیستزیس مورد بررسی قرار می گیرد. اطلاعات بیماران شامل اطلاعات دموگرافیک، قد، وزن، دور کمر، دور باسن و دور مچ پا وارد چک لیست هایی خواهد شد. اطلاعات پس از جمع آوری با کمک independent T test و Chi-square و با استفاده از نرم افزار آماری SPSS ویرایش 17 در سطح معني داري 05/0 مورد تجزیه و تحلیل آماری قرار خواهد گرفت. نتايج: در این مطالعه پس از اعمال معیارهای ورود و خروج 80 بیمار مونث با میانگین سنی 95/54 و انحراف معیار 38/7 در دو گروه اسپوندیلولیستزیس و تنگی کانال نخاعی تقسیم شدند. دور کمر، دور باسن و شاخص توده بدنی ارتباط معناداری با میزان شیوع اسپوندیلولیستزیس و تنگی کانال نخاعی داشت. ارتباط معناداری میان افزایش سن و اسپوندیلویستزیس تا دهه ششم زندگی وجود دارد و پس از آن شیوع اسپوندیلولیستزیس کاهش می یابد. در حالی که در مورد تنگی کانال نخاعی این ارتباط معنادار تا دهه هفتم زندگی وجود داشت. نتيجه گيري اسپوندیلولیستزیس و تنگی کانال نخاعی غالبا با افزایش سن افزایش می یابند و با افزایش وزن، افزایش شاخص توده بدنی، افزایش دور کمر و افزایش دور لگن شانس ایجاد این دو مورد اخیر احتمالا افزایش می یابد.

Item Type: Thesis (Other)
Uncontrolled Keywords: شاخص توده بدنی، اسپوندیلولیستزیس، تنگی کانال نخاعی
Subjects: R Medicine > R Medicine (General)
Divisions: Faculty of Medicin
Depositing User: محسن زارعی
Date Deposited: 17 Aug 2014 08:46
Last Modified: 17 Aug 2014 08:46
URI: http://eprints.bpums.ac.ir/id/eprint/449

Actions (login required)

View Item View Item