مقايسه تغييرات هموديناميك نيتروگليسرين جلدي با نيتروگليسرين وريدي در بيماران با ايسكمي قلبي شناخته شده در طی عمل جراحي فيكو

ملائی, حامد and انوری پور, عبد الرسول and میرزایی, کامران (2011) مقايسه تغييرات هموديناميك نيتروگليسرين جلدي با نيتروگليسرين وريدي در بيماران با ايسكمي قلبي شناخته شده در طی عمل جراحي فيكو. Other thesis, دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بوشهر.

[img]
Preview
Text
1-15malaei.hamed.pdf

Download (300kB) | Preview
Official URL: http://www.Dlib.bpums.ac.ir

Abstract

مقدمه: با توجه به اهمیت حفظ ثبات همودینامیک بیماران با مشکل زمینه ای ایسکمیک قلبی و کوتاه بودن مدت عمل جراحی فیکو و با نظر به خصوصیات فارماکوکینتیک و رهشی دو نوع نیتروگلیسرین جلدی و وریدی در این طرح بر آن شدیم تا با مقایسه تغییرات همودینامیک در بیماران با ایسکمی شناخته شده تحت عمل جراحی فیکو در دو گروه استفاده کننده از نیتروگلیسرین وریدی و جلدی بتوانیم از تغییرات ناخواسته همودینامیک و مورتالیتی و موربیدیتی این عمل جراحی کوتاه بکاهیم. مواد و روش ها: در یک کارازمایی بالینی تصادفی یک سو کور 39 نفر از بیماران کاندیدای عمل جراحی فیکو در سنین 85 - 45 سال با تغییرات نوار قلب قبل ازعمل به نفع ایسکمی قلبی پس از مرحله اینداکشن بیهوشی عمومی از داروهای میدازولام، فنتانیل، پروپوفول، سیس اتراکوریوم و لیدوکایین قبل از گذاشتن LMA و پروپوفول، O2 و N2O بصورت تصادفی سیستماتیک به دو گروه تقسیم گردیدند که برای یک گروه نیتروگلیسرین جلدی و برای گروه دیگر نیتروگلیسرین وریدی شروع شد. فشار خون سیستولیک، دیاستولیک و متوسط شریانی توسط مانیتورینگ NIBP مطابق چک لیست ثبت گردید. نتايج: در این مطالعه 39 نفر شامل 28/52% (20 نفر) مرد و 72/47% (19 نفر) زن با میانگین سنی3/66 و انحراف معیار 50/8 سال مورد مطالعه قرار گرفتند. در گروه بیماران استفاده کننده از نیتروگلیسرین وریدی در مقایسه با استفاده کنندگان از نیتروگلیسرین پوستی، فشار خون سیستولی 1 دقیقه پس از اینداکشن و بعد از گذاشتن LMA ، میانگین فشار خون بعد از گذاشتن LMA و تعداد ضربان قلب بعد از تحریک جراحی پایین تر بود. تغییرات فشار سیستول، دیاستول، متوسط شریانی و ضربان قلب در گروه دریافت کننده نیتروگلیسرین جلدی کمتر بوده است. نتيجه گيري با توجه به ثبات بیشتر همودینامیک مشاهده شده در بیماران با مشکل زمینه ای ایسکمیک قلبی در گروه دریافت کننده نیتروگلیسرین جلدی به نظر می رسد در عمل های جراحی کوتاه مدتی مانند عمل جراحی فیکو استفاده از این نوع دارو به منظور کاهش مورتالیتی و موربیدیتی و جلوگیری از تغییرات ناخواسته دارو مطلوب تر باشد.

Item Type: Thesis (Other)
Uncontrolled Keywords: همودینامیک، نیتروگلیسرین جلدی، نیتروگلیسرین وریدی، ایسکمی قلبی، فیکو
Subjects: R Medicine > R Medicine (General)
Divisions: Faculty of Medicin
Depositing User: سیده سمیه موسوی نژاد
Date Deposited: 19 Aug 2014 06:10
Last Modified: 19 Aug 2014 06:10
URI: http://eprints.bpums.ac.ir/id/eprint/519

Actions (login required)

View Item View Item