بررسي مقايسه اي تغييرات توپوگرافي قرنيه پس از دو نوع روش جراحي ناخنك(فلاپ ملتحمه و گرافت آزاد ملتحمه) در بيماران مبتلا به ناخنك مراجعه كننده به كلينيك چشم پزشكي درمانگاه ابوالفضل شهر بوشهر مهرماه 1389 تا شهريور 1390

موسوي, آمنه and كاظمي زنجاني, ليلا and ميرزايي, كامران (2011) بررسي مقايسه اي تغييرات توپوگرافي قرنيه پس از دو نوع روش جراحي ناخنك(فلاپ ملتحمه و گرافت آزاد ملتحمه) در بيماران مبتلا به ناخنك مراجعه كننده به كلينيك چشم پزشكي درمانگاه ابوالفضل شهر بوشهر مهرماه 1389 تا شهريور 1390. Other thesis, دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بوشهر.

[img] Text
moosavi.ameneh.docx

Download (12kB)
[img]
Preview
Text
mosavi.amene1-15.pdf

Download (227kB) | Preview
Official URL: http://www.Dlib.bpums.ac.ir

Abstract

مقدمه: ناخنک عبارتست از پیش آمدگی مثلثی شکلی از دژنراسیون الاستوتیک کلاژن و پرولیفراسیون فیبروواسکولار به همراه پوشش اپی تلیوم روی آن، که یک پدیده تحریکی ناشی از نور ماورابنفش، خشکی و محیط های پرباد می باشد. بیماری ناخنک جزو بیماریهای تخریب کننده (دژنراتیو) شایع ملتحمه چشم بوده که بواسطه گسترش آن به طرف قرنیه و در گیری محور بینایی و در نهایت ایجاد کاهش دید حائز اهمیت است. ضرورت و هدف انجام مطالعه: این مطالعه به منظور مقایسه میان دو روش جراحی ناخنک (فلاپ ملتحمه و گرافت ازاد ملتحمه) در بیماران مبتلا به این ضایعه انجام شد و در آن تفاوت این دو روش در تاثیر بر بهبود عوارض ایجاد شده توسط ناخنک، حدت بینایی، آستیگماتیسم و قدرت قرنیه مورد بررسی قرار گرفت. روش کار: مطالعه حاضر یک مطالعه مقایسه ای آینده نگراست که طی شش ماه بر روی بیماران مبتلا به ناخنک که اندیکاسیون عمل جراحی داشتند، انجام شد. بیماران در دو گروه 43 نفری به طور راندوم تحت عمل جراحی برداشت این ضایعه به یکی از دو روش فوق قرار گرفته و قبل و سه ماه پس از جراحی از نظر تغییرات توپوگرافیک شامل آستیگماتیسم، تغییرات قدرت قرنیه و حدت بینایی مقایسه شدند. بحث و نتیجه گیری: در این مطالعه با توجه به نتایج آماری بدست آمده، تغییرات توپوگرافی قرنیه پس از جراحی در روش Flap + MMC نشانه کاهش آستیگماتیسم متوسط قرنیه از مقدار 2.38 ± 2.27 به 1.43 ± 1.29 بوده و در روش Graft+MMC، کاهش آستیگماتیسم متوسط قرنیه از 2.01 ± 1.40 به 1.93 ± 3.03 بوده است. که در مقایسه دو روش، کاهش آستیگماتیسم در روش Flap+MMC بیشتر بوده است. تغییر corneal power نیز در روش Flap +MMC از مقدار متوسط 43.40 ± 2.43 به 2.36 ± 44.07 و در روش Graft+MMC از 43.26 ± 2.45 به 43.75 ± 2.37 افزایش یافته که حاکی از steep شدن قرنیه به طور معناداری در هر دو روش جراحی بوده است. در مقایسه دو روش، میزان steep شدن قرنیه در روش Flap + MMC بیشتر از روش گرافت بوده است. تغییر حدت بینایی اصلاح شده در این مطالعه پس از جراحی به هر دو روش معنادار بوداما تغییر حدت بینایی بین دو روش تفاوت آماری معناداری نداشت.

Item Type: Thesis (Other)
Uncontrolled Keywords: ناخنک، روش های جراحی، فلاپ ملتحمه، گرافت ملتحمه
Subjects: R Medicine > R Medicine (General)
Divisions: Faculty of Medicin
Depositing User: سیده سمیه موسوی نژاد
Date Deposited: 19 Aug 2014 06:46
Last Modified: 19 Aug 2014 06:46
URI: http://eprints.bpums.ac.ir/id/eprint/539

Actions (login required)

View Item View Item