بررسی باکتریهای نامعمول(اسینیتوباکتر و موراکسلاکاتارالیس) به عنوان عفونت بیمارستانی در بیمارستان فاطمه زهرای بوشهر در سال 1390_1388

استوار شیرازی, امین and وحدت, کتایون and هداوند, فهیمه and بهمنیار, محمد (2011) بررسی باکتریهای نامعمول(اسینیتوباکتر و موراکسلاکاتارالیس) به عنوان عفونت بیمارستانی در بیمارستان فاطمه زهرای بوشهر در سال 1390_1388. Other thesis, دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني.

[img]
Preview
Text
1-15ostevar shirazi.pdf

Download (334kB) | Preview
Official URL: http://www.Dlib.bpums.ac.ir

Abstract

عفونت هاي بيمارستاني ازعلل شايع و مهم مرگ و مير، ناتواني، افزايش طول مدت بستري، تحميل و افزايش هزينه هاي بيمارستاني و بروز مشکلات بهداشتي مي باشند . در این میان توجه به پاتوژن های نا معمول همانند موراکسلا کاتارالیس و آسينتوباكتـر به عنوان یکی از شایع ترین عــوامل ایجادکننده عفونت هاي بيمارستاني که نسبت به طيف وسيعي از آنتي بيوتيك ها مقاومت نشان می دهد اهمیت ویژه ای دارد ، هدف از این مطالعه بررسی این دو میکروارگانیسم در نمونه های اخذ شده از بیماران مشکوک به عفونت بیمارستانی در بیمارستان های آموزشی شهر بوشهر است . مواد و روش ها: در اين مطالعه که به صورت مقطعي در یک دوره دو ساله طی سال های 1388 تا 1390 در بيمارستان های آموزشي تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی بوشهر انجام پذبرفت ، بيماراني كه کشت های آنها با موراکسلا کاتارالیس و آسينتوباكتـر مثبت شده بود ، وارد مطالعه شدند و تعيين حساسيت آنتی بیوتیکی به روش آگار ديسک ديفيوژن استاندارد (Kirby-Bauer) انجام گرفت و در نهایت داده ها با استفاده از نرم افزار آماری SPSS و با کمک آمار توصیفی مورد بررسی قرار گرفت . نتايج: در اين مطالعه تعداد 63 کشت مثبت با آسینیتوباکتر مربوط به 44 مرد و 19 زن و 7 کشت مثبت با موراکسلا کاتارالیس مربوط به 5 مرد و 2 زن وارد شده و مورد بررسی قرار گرفتند . و در نهایت مقاومت اسينتوباکتر به وانکومایسین ، نیتروفورانتوین و سفالوسپورین های نسل یک و سه ، 100 % و همچنین مقاومت به تتراسیکلین ، آمینوگلیکوزید ها ،کوتریموکسازول ، کارباپنم ها و فلوروکینولون ها به ترتیب 9/96 % ، 1/92 % ، 5/90 % ، 9/88 % ، 4/79 % گزارش شد و در مورد موراکسلا کاتارالیس همه موارد جدا شده به کارباپنم ها حسساس و مقاومت به سفالوسپورین های نسل یک و ، نیتروفورانتوین ، 100 % و سفالوسپورین های نسل سه ، کوتریموکسازول ، آمینوگلیکوزید ها ، فلوروکینولون ها به ترتیب ، 5/71 % ، 5/71 % ، 1/57 % ، 1/57 % گزارش شد. نتيجه گيري : در حال حاضر با توجه به مقاومت بالای آسینیتوباکتر به آنتی بیوتیک های استفاده شده ، ترکیب پیشنهادی برای پوشش این میکرو ارگانیسم (با توجه به حساسیت نسبی گزارش شده) ، فلوروکینولون + کارباپنم می باشد ، درحالی که توجه به این نکته نیز حائز اهمیت است که در 80 درصد موارد احتمال مقاومت به این ترکیب نیز وجود دارد ، لذا پیشنهاد می شود که در استفاده از آنتی بیوتیک های وسیع الطیف برای بیماران دقت بیشتری شود تا ازایجاد و گسترش مقاومت بیشتر به آنتی بیوتیک ها جلوگیری شود .

Item Type: Thesis (Other)
Uncontrolled Keywords: عفونت بيمارستاني ، آسینیتوباکتر ، موراکسلا کاتارالیس ، مقاومت آنتی بیوتیکی .
Subjects: R Medicine > R Medicine (General)
Divisions: Faculty of Medicin
Depositing User: سیده سمیه موسوی نژاد
Date Deposited: 20 Aug 2014 10:14
Last Modified: 20 Aug 2014 10:14
URI: http://eprints.bpums.ac.ir/id/eprint/583

Actions (login required)

View Item View Item