بررسی شیوع اسهال شیگلایی و میزان مقاومت آنتی بیوتیکی آن در بیماران مبتلا به اسهال حاد مراجعه کننده به بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر در سال 1392-1391

کریمی, فرشته and هداوند, فهیمه and میرزایی, کامران (2014) بررسی شیوع اسهال شیگلایی و میزان مقاومت آنتی بیوتیکی آن در بیماران مبتلا به اسهال حاد مراجعه کننده به بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر در سال 1392-1391. Other thesis, دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بوشهر.

[img]
Preview
Text
karimi.freshteh1__tmp5481744c.pdf

Download (254kB) | Preview
Official URL: http://www.dlib.bpums.ac.ir

Abstract

چکیده بررسی فراوانی اسهال شیگلایی و میزان مقاومت آنتی بیوتیکی آن در بیماران مبتلا به اسهال حاد ،مراجعه کننده به بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر در سال 1392-1391 دکترهداوند فهیمه ،دکتر میرزایی کامران و کریمی فرشته چکیده: یکی از عوامل عمده مرگ و میر اطفال در کشورهاي در حال توسعه و حتی کشورهاي پیشرفته را اسهال تشکیل می دهد و از طرف دیگر میزان مرگ و میر اطفال یک شاخص مهم بهداشتی است که از روي آن می توان بهداشت یک جامعه را ارزیابی نمود. بنابراین براي بهبود بهداشت و کنترل عوامل مولد اسهال نیاز به مطالعه ارگانیسم هاي مولد اسهال است. مواد و روش ها: این مطالعه مقطعی روی 457 نمونه اسهال حاد صورت گرفت،جهت جدا سازی شیگلا کشت نمونه مدفوع روی محیط های انتخابی و افتراقی انجام شد. پس از جدا سازی شیگلا و تعیین گونه ی آن ،جهت تعیین مقاومت آنتی بیوتیکی آنها از روش دیسک دیفیوژن استفاده شد. نتایج: از مجموع 457 نمونه مدفوع مورد مطالعه ، 53 مورد شیگلا جدا شد شامل 8/52% شیگلا فلکسنری ، 4/43% شیگلا سونئی و 8/3% شیگلا دیسانتری ؛ شیگلا بوئدی نیز یافت نشد.بیشترین شیوع شیگلوز در فصل پاییز (6/39%) بود. بیشترین مقاومت آنتی بیوتیکی نسبت به کوتریموکسازول (83%) ، آموکسی سیلین (4/77%) و تتراسیکلین (7/54%) و کمترین مقاومت نیز نسبت به ایمی پنم (بدون مقاومت) ،نورفلوکساسین (9/1%) و سیپرو فلوکساسین (8/3%) بود. نتیجه گیری: یافته ها نشان می دهد که مقاومت زیادی نسبت به داروهای رایج مصرفی جهت شیگلوزیس (آمپی سیلین و کوتریموکسازول)وجود دارد. عدم استفاده از یک آنتی بیوتیک در یک برهه زمانی باعث کاهش مقاومت نسبت به آن می شود پس می توان جهت کاهش میزان مقاومت نسبت به آنتی بیوتیک ها به طور متناوب در بازه های زمانی چند ساله داروی مورد استفاده را تغییر داد . کلمات کلیدی : اسهال حاد ،شیگلا ،آنتی بیوتیک.

Item Type: Thesis (Other)
Subjects: R Medicine > R Medicine (General)
Divisions: Faculty of Medicin
Depositing User: آنیتا اسلامی
Date Deposited: 01 Sep 2014 10:46
Last Modified: 01 Sep 2014 10:46
URI: http://eprints.bpums.ac.ir/id/eprint/793

Actions (login required)

View Item View Item